Biudžetinė įstaiga
Alyvų g. 31a . LT- 37467, Panevėžys
Tel.: (8 45) 577163, (8 45) 576847
Juridinių asmenų registras
Kodas 190374917
 

 


Klaidingos auklėjimo pozicijos sukelia bendravimo su vaikais sunkumus

Pagrindinės klaidingos vaikų auklėjimo pozicijos yra:

1)   reikalauti paklusnumo;

2)   nuolaidžiauti;

3)   elgtis ir taip, ir taip.

Autoritarinių pažiūrų tėvai įsitikinę, kad jie viską žino geriau už vaikus. Todėl jie gali viską spręsti už vaikus. Jie mano, kad vaikai neturi savo nuomonės.

Nuolaidžiaujantys tėvai mano, kad neturi labai nurodinėti savo vaikams. Jie tenkina visus savo vaikų norus. Niekada nesako jokio pikto žodžio, kad neįžeistų vaikų trapaus ego.

Šios dvi pozicijos yra kraštutinės, bet turi ir privalumų: visada aišku, ko iš tėvų galima tikėtis. Tačiau net ir patys valingiausi, nuolaidžiausi ir kantriausi tėvai gali netekti kantrybės bei būti nenuoseklūs.

Tėvai, kurie vadovaujasi vien savo nuotaika, dažniausiai elgiasi be jokios sistemos. Ši auklėjimo pozicija yra baisi vaikų atžvilgiu, nes jie negali nuspėti tėvų veiksmų. Jie nežino, ko iš tėvų tikėtis.

Yra dar viena – alternatyvi auklėjimo pozicija, kai tėvai pripažįsta, kad teisių turi tiek jie, tiek ir jų vaikai, ir visi gali gyventi laisvai, gerbdami vieni kitus. Vis dėlto kažkas šeimoje turi priimti sprendimus, ir geriau, jei tas kažkas yra suaugęs žmogus,

Laukiant iš vaiko paklusnumo, reikia tiesiog tikėti, kad jis bus paklusnus. Tuomet vaikas klausys. Tėvai turi tvirtai laikytis savo nuomonės ir mokėti pasakyti ,,ne”. Vaikams bet kuriuo atveju atrodo, kad jų tiesa yra vienintelė, tačiau protingiausia būtų be jokių grasinimų ir atsiprašymų pasakyti: ,,Todėl, kad aš taip pasakiau”.

Parengė psichologė Rasa